Spis treści
W zależności od rodzaju pomieszczenia, w każdym z nich dywany prezentują się inaczej. Kuchnię i łazienkę zazwyczaj urozmaica mały dywanik, z kolei salony, sypialnie i inne pokoje posiadają wykładziny o większych wymiarach. Jak więc nadać pokojowym wnętrzom uroku? Jaki dywan do tego wybrać?
Gdzie sprawdzi się dywan o wymiarach 2 na 3 metry?
Jednymi z częściej wybieranych dywanów są te o prostokątnym kształcie. Wynika to głównie z tego, że dobrze dopasowują się do większości pokoi lub pomieszczeń biurowych. Oczywiście przed zakupem należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, by mieć pewność, że wybrany dywan będzie pasował w dane miejsce. Alternatywą w przypadku niedopasowania są dywany okrągłe, jednak w wielu przypadkach najpraktyczniejszym wyborem są prostokątne. Jak wybrać dywan 200×300, by się nie zawieść? W przypadku urządzania salonu, prostym sposobem jest założenie, że dywan powinien współgrać z tzw. strefą wypoczynkową. Dobrym wyborem jest umieszczenie dywanu w taki sposób, by zarówno kanapa, jak i fotele mieściły się na nim, tworząc przestrzeń odpowiednią do relaksu. Podobnie jest w przypadku umieszczenia dywanu w sypialni. Ułożenie go tak, by po wstaniu z łóżka nogi mogły dotknąć ciepłego i miękkiego podłoża, jest idealnym dla domownika rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze także tworzywo, z którego jest wykonany nowoczesny dywan 200×300. Sztuczne włókna są bezpieczniejsze dla alergików i prostsze w utrzymaniu czystości dywanów. Naturalne wyróżniają się przyjemniejszą w dotyku fakturą, jednak są znacznie droższe od innych.
Geometria czy stary styl?
Po ustaleniu cech praktycznych, które powinien posiadać prostokątny dywan, warto wziąć pod uwagę aspekty estetyczne, a dokładniej to, jaki wzór i kolor najlepiej odzwierciedla stylistykę pomieszczenia. Do mieszkań z tzw. historią, w których można zauważyć sporo różnorakich dodatków, mebli, które nie są z tej samej kolekcji, czy artystycznych elementów, idealnie pasują dywany „nieidealne”. Przetarcia, nierównomierne kolory, bogate zdobienia i wzory mile widziane. Dywanów w tej stylistyce warto szukać na targach staroci lub wśród ofert z produktami z drugiej ręki. Można także pokusić się o samodzielne „postarzenie” dywanu, dając ponieść się kreatywności. Obecnie można również bez problemu kupić dywan w starym stylu w wielu sklepach. Na drugim biegunie stylistycznym znajdują się mieszkania urządzone w minimalistyczny sposób. Jedność kolorystyczna, zestawy nowoczesnych mebli oraz jak najmniejsza ilość ozdobników i wzorów – to je wyróżnia. Do takich wnętrz sprawdzają się dywany w stonowanych kolorach – np. szarościach i beżach. Daje to poczucie harmonii i jest bezpieczną opcją pod względem stylistycznym. Dla bardziej odważnych dobrym wyborem są prostokątne dywany w geometryczne wzory, które kolorystycznie kontrastują z oszczędną w formie resztą pomieszczenia.
Czy prostokątne dywany wybrane do salonu lub sypialni to gwarancja zadowolenia? Wszystko zależy od oczekiwań i dobrego zaplanowania zmian dekoracyjnych. Można jednak stwierdzić, że tego typu dywan jest jedną z bardziej uniwersalnych opcji na poprawę stylistyki wnętrza.